IMG_3078 (změněno)

Ragú z lišek a houskové knedlíčky s petrželkou

Z letošního rodinného výletu na Šumavu jsme si přivezli asi 1/4 kg krásných čerstvých lišek. Takovou krásu jsme museli hned zpracovat, takže jsem si vzpomněla na svoje oblíbené jídlo, které jsem úplně poprvé jedla někdy v 90. letech v Německu. 

IMG_3076

RAGÚ Z LIŠEK A HOUSKOVÉ KNEDLÍČKY S PETRŽELKOU (pro 2-3 osoby)

asi 250 g čerstvých lišek

2 šalotky

1 stroužek česneku

snítka tymiánu (lze nahradit sušeným)

snítka majoránky (lze dát i sušenou)

asi 3 lžíce másla

asi 100 ml smetany na vaření nebo šlehání

1 vepřová panenka

3 rohlíky

asi 150 ml smetany na vaření nebo šlehání

2 vejce

hrst nasekané petrželky

sůl pepř

strouhanka – dle potřeby

2 lžíce oleje

 

Postup:

Nejdříve si připravím těsto na knedlíčky. Ideální jsou 1-2 denní rohlíky. Jde to ale i z čerstvých, když starší nejsou k dispozici. Nakrájím je na malé kostičky. V hrnku rozmíchám vejce a smetanu a zaliju s nimi rohlíky. Promíchám. Přidám sůl, pepř a nasekanou petrželku. Nechám odležet asi 15 minut.  Pak si v ruce vytvořím kuličky – knedlíčky, které budu vařit v páře. Pokud je těsto moc řídké a knedlíčky nejdou tvořit, zahustím troškou strouhanky. Načasuji si to tak, abych knedlíky začala napařovat v době, kdy panenka je v troubě a omáčka je skoro hotová. Pak si jen připravím větší hrnec, dám trochu vody, a jakmile se začne vařit, knedlíčky napařím na pařáku – trvá to cca 10 minut .

Vepřovou panenku očistím. Na pánvi rozpálím trochu oleje (slunečnicový), přidám trošku másla a panenku orestuji ze všech stran – zprudka. Potom ji dám do zapékací misky nebo pekáčku a dám dopéct do trouby – cca 15 minut, na 190 stupňů – horkovzdušná. Vnitřní teplotu kontroluji buď teploměrem anebo ji po 15 minutách prostě rozkrojím a zjistím, zda už je propečená.

Mezitím si připravím liškové ragú. Nakrájím si šalotku na malé kostičky a orestuji na másle. Poté přidám česnek, také na malinké kostičky nebo se může i prolisovat. Přidám omyté, očistěné a případně překrájené lišky. Orestuji a počkám, až houby pustí vodu. Dusím tak cca 10 minut. Přidám tymián, majoránku, sůl, pepř a když voda skoro zmizí, přidám smetanu. Ještě chvíli provařím a nakonec přidám malý kousek másla pro zjemnění omáčky a už nevařím.

Podáváme vše dohromady a je to velmi syté jídlo. A taky žádná dieta … 🙂

IMG_3078 (změněno)

 

Foto: Lucie Pomijová

Categories: Naše recepty