IMG_1218

Chřestové rizoto

Jedno z našich nejoblíbenějších jídel vůbec. Těšíme se na něj vždycky celý rok. A ta chřestová sezóna je většinou tak krátká… Tento recept je vyzkoušený a je skvělý. Našla jsem ho před lety na internetu a od té doby nehledám žádné další. Je z restaurace Renomme.

Chřest pošírovaný v máslové emulzi s tyrolským špekem na rizotu z bílého chřestu
(Renommé Restaurant) – 4 porce

asparagus

foto: Pexels.com

Zdroj: http://www.lidovky.cz/5-nej-receptu-co-uvarit-z-chrestu-dog-/dobra-chut.aspx?c=A120503_095015_dobra-chut_glu

Originální recept zní takto:

Suroviny: 500g zeleného chřestu * 500g bílého chřestu * 100 g tyrolského špeku * 400g Arborio rýže * bílé víno * drůbeží vývar *100 g máslo * česnek * šalotka * parmezán

Postup: Z vývaru, vychladlého másla, bílého vína a soli připravíme vyšleháním emulzi, kterou zavaříme. Zelený chřest oloupeme, ulámeme zdřevnatělé konce a vkládáme do připravené emulze, pošírujeme do změknutí. Chřest vyjmeme z emulze, zabalíme po 4ks do plátku tyrolského špeku a dáme na plech do vyhřáté trouby na 160°C na 5min. Bílý chřest očistíme stejně jako zelený, nakrájíme na menší kusy a spaříme. Šalotku a česnek nasekaný nadrobno zpěníme na másle, přidáme rýži, orestujeme, zalijeme vývarem, bílým vínem a vaříme cca 14 minut dokud rýže nezměkne. Když je rýže téměř měkká přidáme chřest, parmezán, sůl a dovaříme do měkka. Na závěr přidáme 2 kostky vychladlého másla.

 

Moje doplnění:

  • od doby, co vezmete do ruky škrabku, do té doby, co budete podávat na stůl, uplyne cca 40 – 45 minut – není to rychlovka a budete potřebovat dost místa na sporáku IMG_2757
  • pošírování zeleného chřestu trvá cca 10 minutIMG_2755 (změněno)
  • mám vyzkoušené i s kvalitní anglickou slaninou – nahradí tyrolský špek
  • použijte opravdu oba druhy chřestu – vyplatí se to
  • máslem a parmezánem se nevyplatí šetřit – rizoto musí být opravdu velmi krémovéIMG_2758
  • v tomto množství zabere vaření rýže – z mé zkušenosti – o pár minut déle, než 14 minut. Rozhodně ale nesmí být úplně měkká.

IMG_1218

 

 

Já ještě jako vedlejší produkt – při vaření rizota připravuji ještě chřestovou krémovou polévku. Využiji totiž vodu – vývar – ve kterém jsem spařila bílý chřest. I za těch pár minut, co se tam chřest spařuje, dosáhnu slabého chřestového vývaru. A ten se pak snadno použije na polévku.

 

foto: Lucie Pomijová

Categories: Naše recepty