IMG_0837

Francouzská cibulačka

Nejlepší francouzskou cibulačku jsem jedla samozřejmě ve Francii. V Paříži, na Montmartre. Tady je i fotka té restaurace.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Následně jsem se chtěla hodně přiblížit k její chuti, a tak jsem zkoušela různé recepty a vyladila ji takto:

 

FRANCOUZSKÁ CIBULAČKA (2-3 OSOBY)

cca 600 g cibule

máslo, asi tak 2 lžíce

1 litr hovězího vývaru (může být i jiný, ale hovězí je nejlepší)

hladká mouka na jíšku – asi tak 2 lžíce

2 dcl bílého vína

50 cl portského vína nebo cognacu (mám raději variantu s portským vínem)

tzv. bouquet garni – do listu pórku se zabalí 1-2 bobkové listy, kousek čerstvého tymiánu a petržele s plochými listy a převáže kuchyňským provázkem nebo silikonovým provázkem na španělské ptáčky

sůl

pepř

cukr hnědý – 1 lžička

nastrouhaný sýr – ideální je Comte, Gruyere nebo i dobrý ementál – cca 200 g

asi tak půlka bagety

onion-slice-knife-food-37912

Příprava:

Nejdříve si nakrájím cibuli na proužky a na másle ji restuji. Je jí celkem hodně, tak to trvá docela dlouho – 10 – 15 minut určitě. Když je zlatavá, přidám lžičku hnědého cukru a dám na hrnec pokličku a (za dozoru a občasného míchání) nechám ji ztmavnout. Opravdu dohněda. Následně zamíchám mouku a zaliji vývarem, který jsem si ohřála (pokud ho skladuji třeba v mrazáku). Přidám sůl, pepř a bouqet garni. Jakmile se polévka začne vařit, přidám bílé víno a portské nebo cognac. Nechám provařit asi tak 20 minut. Polévka nesmí být hustá – musí být tak akorát, spíš řídká. Na závěr vyndám bouqet garni a vyhodím.

Nez se polévka dovaří, připravím si krutony. Nakrájím bagetu na tenké plátky (lepší je, když není úplně čerstvá, případně ji předtím nasucho trochu opeču v troubě). Plátky bagety posypu nastrouhaným sýrem a dám na 200 stupňů do trouby, až se sýr trochu rozteče. Krutony vyndám z trouby a nechám trochu vychladnout.

Když je polévka hotová, dám ji do misek (horkuvzorných) na polévku, nahoru položím krutony a ještě posypu sýrem. Misky položím na plech a dám do trouby na 200 stupňů zapéct – cca na 10 minut (je možné dát i pod gril, ale opatrně, je třeba pak hlídat, aby se sýr nahoře nespálil).

Polévku podávám ihned, jak ji vyndám z trouby. Je fakt dobrá … ten sýr se táhne, bageta se v polévce namočí .. super hlavně v zimě!

foto: Lucie Pomijová a Pexels.com

Categories: Naše recepty