IMG_2450

Zapečené gnocchi se špenátem a sýrem

Dnes se podělím o recept na jídlo, které vařím spíše v zimě. Protože je to další z tzv. comfort food. A i když už to skoro každý ví, tak stejně připomenu – nejsou to žádné „gnoči ani chňochy“, ale „ňoky“.

 

IMG_2448

 

ZAPEČENÉ GNOCCHI SE ŠPENÁTEM A SÝREM  (pro 2-3 osoby)

1 balení bramborových gnocchi (pokud neplánujete dělat domácí)

125 g špenát nebo baby špenát  – ideálně čerstvý (dá se dobře nahradit listovým mraženým)

asi 100 g anglické slaniny

asi 100 g ementálu (+ trochu na závěrečné posypání)

asi 3 lžíce nastrouhaného parmazánu (+ trochu na závěrečné posypání)

2 šalotky

2 stroužky česneku

asi 250 ml mléka

asi 2-3 lžíce hladké mouky

máslo na jíšku – asi 2 lžíce

sůl

pepř

muškátový oříšek

vývar – nemusí být, stačí asi 75 -100 ml vody

Postup:

1. příprava špenátu

Nejdříve je třeba připravit špenát. Pokud bych ho tam totiž dala jen tak čerstvý, nebo jen spařený, nebude mít žádnou chuť.  Nakrájím si anglickou slaninu na velmi malé kostičky a dám do pánve opéct. Jakmile začne pouštět tuk, přidám na velmi jemno nakrájenou šalotku a prolisovaný česnek. Nechám trochu opéct a přidám čerstvý špenát (případně mražený listový). Jakmile se trochu zmenší jeho objem, přidám trochu vývaru (pokud nemáte po ruce vývar, můžete trochu podlít vodou, ale jen opravdu trochu, špenát pustí sám vodu). Osolím a opepřím, nechám provařit, až než voda skoro zmizí a zatím nechám stranou.

Mezitím dám vařit gnocchi – vhodím do vařící vody – počkám až vyplavou a jsou hotové.

2. příprava bešamelu

Z másla a hladké mouky si připravím jíšku. Když ztmavne tak akorát, zaliju mlékem, nechám provařit do zhoustnutí. Když je bešamel tak akorát – měl by být spíše řídký, protože do něj ještě následně přijde sýr, který omáčku zahustí – tak jej trochu osolím a opepřím. Někdy přidávám i trošku muškátového oříšku. Ale nemusí tam v tomto případě být.

3. dokončení omáčky a příprava na zapečení

Do bešamelu dám nastrouhaný ementál a parmazán a na velmi mírném ohni promíchám do hladka. Pokud by omáčka byla příliš hustá, dá se zředit trochou mléka. Pokud by omáčka byla málo slaná i po přidání sýru, dosolím ji, případně dopepřím. Do hotové omáčky přidám připravený špenát a zamíchám. Dále si zcedím hotové gnocchi a dám je tam také. Promíchám všechno dohromady.

4. zapečení

Do zapékací mísy (anebo do jednotlivých menších misek – aby každý měl svoji porci – já upřednostňuji) přendám směs gnocchi + špenát a bešamel, posypu nahoře ještě zbytkem obou sýrů a dám zapéct do horkovzdušné trouby na 195-200 stupňů Celsia. Trvá to tak 15 minut – až sýr nahoře trošku zhnědne.

foto: Lucie Pomijová

 

Categories: Naše recepty