img_2360

Vánoční cukroví – vosí hnízda

Vosí hnízda má nejradši můj mladší bratr Filip. Když byl malý, skoro jsme je před ním museli schovávat. Je to další oblíbené nepečené cukroví, které připravuji každý rok. Z jedné dávky jich opravdu moc není, takže doporučuji jít cestou minimálně dávky dvojité (v závorce jsou počty pro větší množství, než to základní)

Na těsto:

160 g piškotů  (320/480)

60 g másla  (120/180)

50 g moučkového cukru  (100/150)

1 žloutek (2/3)

2 lžíce kakaa  (4/6)

2 lžíce mléka (4/6)

2 lžíce rumu (4/6)

+ extra piškoty na dokončení (hnízdo stojí na piškotu) a moučkový cukr na vysypání formiček

Na krém:

60 g másla (120/180)

60 g moučkového cukru (120/180)

2 žloutky (4/6)

1 lžíce rumu (2/3)

 

Nejdřív si připravím těsto – je třeba nejdříve rozemlít piškoty – ideálně úplně na prášek, i když nevadí, když to není úplně perfektní – na obrázku vidíte, že tam také mám zbytky piškotů. Těsto opět připravuji v robotu a pak dohnětu rukama na válu. Rozšlehám si máslo s vejci a cukrem. Pak přidám piškoty, kakao, mléko a rum. Těsto odložím na chvíli do lednice.

img_2351

Mezitím, co chladne, připravím si krém. Také jej šlehám v robotu. Dám si změklé máslo a cukr a přišlehávám žloutky a opatrně rum – skoro po kapkách. Tento krém má tendenci se hodně rychle srážet … Když je hotový, dám ho na chvíli do lednice. Následně jej přendám do stříkacího sáčku.

Připravím si formičku na vosí hnízda. Už asi dva roky mám tu rozevírací od Tescomy, takže je to pak jednodušší. Postupuji takto:

  • vysypu si formičku moučkovým cukrem
  • z těsta udělám kuličku a vtlačím do formičky
  • koncem vařečky si udělám v těstu důlek
  • do důlku vtlačím stříkacím sáčkem krém
  • „zavřu piškotem“ a vyklopím z formičky

img_2360

 

foto: Lucie Pomijová

Categories: Naše recepty