OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Biscuit není vždycky jen „sušenka“

IMG_1629

Je snad tohle nějaká „sušenka“ ?

Taky máte rádi jídlo? Taky sledujete, jak se rozšiřují televizní kanály, které celý den vysílají jen pořady o jídle? Já jsem s nadšením přivítala, že už i doma v televizi mohu sledovat své oblíbené americké televizní pořady – na Food Network anebo na TV Paprika, případně TV Mňam. Jaké ale bylo překvapení, když na TV Paprika vysílali pořad amerického kuchaře Bobbyho Flaye, kde připravoval typickou americkou snídani…

Bobbyho Flaye mám ráda. Zejména jsem si v USA oblíbila jeho pořad o grilování. Známé jsou také jeho brunche. O tom byl také ten pořad, který jsem náhodou zahlédla na TV Paprika, kde, bohužel, není možné přepnout na původní znění a je nutné poslouchat český dabing. Bobby připravoval krásnou americkou snídani, vajíčka, slaninu, domácí „houstičky“ , tzv. biscuits. V originálu se to jídlo jmenuje Biscuits with eggs and country ham. Když to Bobby Flay vaří, tak vidíte krásné, měkké, nadýchané „houstičky“, které sám upekl a naplnil míchanými vajíčky a šunkou. Na TV Paprika to mistři dabingu pojmenovali „sušenky s vaječinou a venkovskou šunkou“. Možná by bylo lepší, nechat to v angličtině s maďarskými titulky… Moje rada je – najděte si to radši na youtube nebo na Food Network, kde je možné přepnout na originální znění. A pokud nerozumíte všemu, budu Vám tu dávat malé nápovědy – sledujte Succulent English! Dnes na téma snídaně – tedy breakfast !

Biscuits – jsou to samozřejmě sušenky, ale i houstičky z podmáslí – jsou měkkoučké a nadýchané. Nejlepší jsou čerstvé a teplé se slaným máslem, případně omáčkou, tzv. gravy. Tak trochu připomínají housky z McDonald´s – McMuffins, které nabízejí ke snídani.

Bacon – slanina (viz obrázek). Kdo má rád dietnější, vybere si Turkey bacon – krůtí „slaninu“. Obvykle je v nabídce i sausage – (viz obrázek) párek, spíše klobáska – je hodně podobná těm, co se u nás prodávají jako norimberské – takové ty bílé, kořeněné.

Egg – vejce – žloutek je Yolk, bílek je Eggwhite. A ještě si vybrat, jak je chcete – Sunny side up (v Británii fried eggs) znamená volská oka, střed je krásně tekutý (na obrázku). Podobné jsou Over Easy Eggs – volská oka, ale jsou dělaná z obou stran, takže žloutek je stále ještě tekutý. Scrambled eggs jsou míchaná vajíčka. Hard boiled eggs jsou vejce vařená natvrdo. Soft boiled eggs – vajíčka naměkko. Egg Omelette je omeleta (např. se zeleninou, houbami, sýrem, šunkou ..). Poached eggs jsou vejce ztracená (pošírovaná).

Ham – šunka. Cured ham – sušená šunka, Smoked ham – uzená šunka

Buttermilk – podmáslí, Buttermilk pancakes – palačinky/lívance (americké pankaces jsou velikostí větší, než naše lívance, jsou silnější, než naše palačinky a dělají se z podmáslí). Crepes – to jsou tenké palačinky – takové, jaké je děláme u nás. Pancakes i crepes se často bohatě zdobí ovocem a šlehačkou (Whipped cream), případně polévají teplým javorovým sirupem (Maple Syrup). Pokud máte rádi, sladké obvykle jsou v nabídce i vafle – tedy waffles – nebo „francouzské tousty“ – French toasts (viz obrázek nahoře – ty trojúhelníčky). K těm se obvykle také podává slané máslo, ještě za tepla se pak na toustu nebo vafli rozpouští a na to přijde ovoce nebo sirup.

Pro ty, co mají rádi zdravější kuchyni, mám také pár tipů. Skoro všude v USA je možné si objednat cereals – obilné vločky. Přinesou Vám je s mlékem (milk) – třeba i s odstředěným (skimmed milk) nebo nízkotučným jogurtem (low fat yoghurt/yogurt). A k tomu spoustu čerstvého ovoce a zeleniny.  Téma ovoce/zelenina si ale zase dáme třeba někdy příště.

 

Foto: Lucie Pomijová, 2015, iHOP, USA

Categories: Succulent English